Berapakah cukai ke atas kemenangan dan bila saya perlu membayarnya?

Cukai Perkhidmatan

Ramai orang mengambil bahagian dalam pelbagai pertandingan atau loteri dengan harapan untuk menang. Walau bagaimanapun, perlu diingat bahawa ia dikaitkan dengan keperluan untuk membayar cukai pendapatan. Berapakah cukai ke atas kemenangan dan dalam situasi apakah ia perlu dibayar? Kami jawab di bawah.

Cukai untuk menang atau hadiah percuma - berapa harganya?

Menurut Art. 30 saat. 1 Akta Cukai Pendapatan Peribadi, cukai ke atas kemenangan dikutip ke atas hasil daripada kemenangan dalam peraduan, permainan dan pertaruhan bersama, serta hadiah yang berkaitan dengan jualan bonus. Ini terpakai kepada kedua-dua keuntungan yang dibuat di Poland dan di wilayah negara lain yang dimiliki oleh Kawasan Ekonomi Eropah.

Cukai ke atas kemenangan atau hadiah percuma dikenakan sebagai cukai pendapatan kadar rata sebanyak 10% daripada kemenangan.

Oleh itu, pembayar cukai yang menerima anugerah tidak perlu membayar sendiri cukai ke atas kemenangan kepada pejabat cukai. Entiti yang memindahkan kemenangan mengumpul dan memindahkan ke pejabat cukai 10% daripada jumlah kemenangan. Dalam kes sedemikian, pembayar cukai penerima tidak perlu mengiktiraf hasil yang diperoleh daripada kemenangan dalam penyata cukai tahunan.

Cukai ke atas kemenangan - bila tidak perlu membayarnya?

Dalam sesetengah situasi, Akta PIT memperuntukkan pengecualian daripada kewajipan membayar cukai ke atas kemenangan.

Kewajipan membayar cukai ke atas hadiah tidak terpakai kepada hadiah dalam pertandingan:

  • dianjurkan dan diumumkan oleh media massa,

  • topik khas yang berkaitan dengan sains, budaya, kewartawanan, sukan atau seni,

  • mengenai jualan bonus,

- dengan syarat kemenangan atau hadiah sekali sahaja tidak melebihi nilai bersamaan PLN 2,000.

Walau bagaimanapun, perlu diingat bahawa pelepasan ini hanya terpakai kepada orang asli yang tidak menjalankan aktiviti perniagaan dan usahawan yang menjalankan aktiviti pertanian.

Sebaliknya, seorang usahawan yang menjalankan perniagaan diwajibkan mengenakan cukai anugerah yang diterima sebagai pendapatan yang diperoleh daripada aktiviti tersebut. Dengan syarat bahawa anugerah atau hadiah itu berkaitan dengan perniagaan.

Pengecualian daripada membayar cukai ke atas kemenangan juga terpakai kepada kemenangan dalam mana-mana permainan nombor rawak. Walau bagaimanapun, agar kemenangan tidak boleh dikenakan cukai, ia tidak boleh melebihi PLN 2,280.

Kemenangan dalam permainan slot, permainan kad, permainan dadu, permainan silinder, permainan bingo tunai dan permainan bingo undian, tanpa mengira jumlah kemenangan, dikecualikan sepenuhnya daripada cukai.

Cukai ke atas kemenangan - siapa yang wajib membayar?

Cukai ke atas kemenangan dikenakan kepada orang yang menerima hadiah. Sebaliknya, penganjur pertandingan atau promosi diwajibkan untuk menjelaskan cukai ke atas akaun ini. Oleh itu, penganjur boleh mengurangkan kemenangan sebanyak 10% dan memindahkan jumlah ini kepada pejabat cukai yang berwibawa. Hadiah boleh dikutip hanya selepas membayar cukai ke atas hadiah. Penerima tidak menunjukkan sebarang kemenangan dalam pengisytiharan cukai tahunan.

Dalam keadaan di mana hadiah dalam bentuk material dan nilainya melebihi jumlah yang dikecualikan cukai, ia juga perlu membayar cukai ke atas hadiah tersebut.

Mulakan tempoh percubaan 30 hari percuma tanpa sebarang ikatan!

Penjualan kemenangan dalam pertandingan

Dalam amalan, mungkin terdapat situasi di mana penerima ingin menjual anugerah yang diterima. Kemudian penjualan kemenangan akan dikaitkan dengan kewajipan membayar cukai. Walau bagaimanapun, anda kemudiannya perlu membayar cukai pengayaan.

Jika kami menjual hadiah yang diterima (selain daripada hartanah) selepas 6 bulan daripada menang, tiada kewajipan cukai ke atas penjualan tersebut.

Walau bagaimanapun, jika penjualan kemenangan tersebut berlaku sebelum luput 6 bulan, pendapatan yang dijana harus dimasukkan dalam pengisytiharan cukai tahunan.

Dalam kes hartanah, contohnya flat, untuk mendapat manfaat daripada pengecualian cukai, lima tahun mesti berlalu dari penghujung tahun kalendar di mana pengambilalihan berlaku.

Cukai ke atas kemenangan di luar wilayah Poland

Dalam kes menang di luar Poland, pembayar cukai diwajibkan membayar cukai ke atas hadiah. Dalam kes sedemikian, dia perlu membuktikan kemenangan dalam penyata cukai dan membayar cukai secara peribadi, tanpa mengira jumlah kemenangan. Dalam kes ini, tiada had yang mengecualikan daripada kewajipan untuk membayar cukai ke atas kemenangan.

Anda juga harus memberi perhatian kepada peraturan pertandingan. Dalam peruntukannya, penganjur boleh memasukkan maklumat tentang keperluan untuk menjelaskan cukai di negara tempat pertandingan itu dianjurkan. Oleh itu, untuk mengelakkan pembayaran cukai berganda, sila baca kandungan peraturan.