Apakah akibat cukai selepas menerima subsidi?

Cukai Perkhidmatan

Orang yang baru memulakan perniagaan mesti mengambil kira kos tertentu. Sebilangan kecil usahawan baru mampu membiayai mereka sendiri. Kemudian mereka mempunyai pilihan untuk menggunakan subsidi. Bagaimanakah subsidi perlu diambil kira dari segi percukaian?Adakah perbelanjaan yang dibiayai dengan subsidi merupakan kos dan adakah usahawan menanggung sebarang akibat cukai selepas menerima subsidi? Kami jawab!

Pembiayaan aset tetap daripada subsidi

Menurut Perkara 14 para. 2 mata 2 pada PIT, subsidi yang dibelanjakan untuk pembelian aset tetap dan aset tidak ketara (yang susut nilai dibuat) atau pengeluaran sendiri tidak merupakan pendapatan daripada aktiviti perniagaan. Oleh itu, hapus kira susut nilai yang dikira ke atas aset tetap yang diperoleh daripada dana yang diterima daripada subsidi tidak akan membentuk kos boleh ditolak cukai.Satu-satunya pengecualian kepada peraturan ini timbul apabila aset tetap dibiayai dengan subsidi dan dana sendiri. Kemudian, sebahagian daripada susut nilai dimasukkan ke dalam kos secara berkadar dengan sumbangan sendiri.

Perbelanjaan lain yang dibiayai oleh geran

Juga berdasarkan artikel 14 saat. 2, perenggan 2, menerima dana daripada subsidi, jika ia tidak digunakan untuk memperoleh atau menghasilkan aset tetap, hendaklah dianggap sebagai pendapatan daripada perniagaan. Pendapatan ini, bagaimanapun, dikecualikan daripada cukai pendapatan.

Menurut Art. 21 Akta Cukai Pendapatan Peribadi, yang menunjukkan pendapatan yang dikecualikan daripada cukai pendapatan, yang berikut disenaraikan:

  • perenggan 121) tindakan sekali sahaja yang diberikan kepada penganggur untuk melakukan kegiatan yang disebut dalam artikel 1. 46 saat. 1 mata 2 Akta mengenai promosi pekerjaan dan institusi pasaran buruh
  • butir 129) subsidi, dalam pengertian peruntukan mengenai kewangan awam, yang diterima daripada belanjawan negara atau belanjawan unit kerajaan tempatan.
  • titik 136) bayaran untuk pelaksanaan projek di bawah program yang dibiayai dengan dana Eropah, diterima daripada Bank Gospodarstwa Krajowego, dengan pengecualian bayaran yang diterima oleh kontraktor
  • titik 137) dana yang diterima oleh peserta projek sebagai bantuan yang diberikan di bawah program yang dibiayai dengan penyertaan dana Eropah, yang dirujuk dalam Akta Kewangan Awam (Jurnal Undang-undang No. 157, item 1240 dan 2010, No. 28, item 146). )

Oleh itu, tidak kira sama ada subsidi dibayar dalam dua cara sebagai sebahagian daripada:

  • pembayaran - yang digunakan untuk menentukan perbelanjaan dana Eropah, dan
  • subsidi tujuan khas - dana negara

atau di bawah satu sumber, pendapatan yang terkandung di dalamnya dikecualikan daripada cukai dengan cukai pendapatan peribadi.

Mulakan tempoh percubaan 30 hari percuma tanpa sebarang ikatan!

Jadi bagaimana dengan kos?

Hakikat bahawa hapus kira susut nilai ke atas aset tetap yang dibiayai dengan subsidi tidak boleh dianggap sebagai kos boleh ditolak cukai telah pun diwujudkan. Sebaliknya, bolehkah perbelanjaan dimasukkan ke dalam kos, contohnya untuk peralatan atau pembelian barangan yang dibiayai dengan subsidi? Di sini, seni. 23 Akta PIT, menyatakan bahawa yang berikut tidak dianggap kos boleh ditolak cukai: ”56) perbelanjaan dan kos yang dibiayai secara langsung daripada pendapatan (hasil) yang disebut dalam Seni. 21 saat. 1 mata 46, 47a, 47c, 47d, 116, 122, 129, 136 dan 137; ”. Mengikut peraturan, perbelanjaan yang dibiayai oleh subsidi atau pembayaran daripada dana Eropah tidak boleh dianggap sebagai kos boleh ditolak cukai.

Walau bagaimanapun, terdapat satu pengecualian di sini. Dalam seni. 23 mata 121 Seni. 21, yang mengatakan tentang cara yang membentuk pengecualian cukai pendapatan, yang diberikan daripada Kumpulan Wang Buruh berdasarkan seni. 46 saat. 1 mata 2 Akta mengenai promosi pekerjaan dan institusi pasaran buruh. Perkara 46 Akta mengenai promosi pekerjaan dan institusi pasaran buruh
"1. Staroste daripada Kumpulan Wang Buruh boleh: (...) 2) memberikan dana sekali sahaja yang menganggur untuk memulakan perniagaan, termasuk kos bantuan guaman, perundingan dan khidmat nasihat yang berkaitan dengan menjalankan aktiviti ini, dalam jumlah dinyatakan dalam kontrak, bagaimanapun, tidak lebih tinggi daripada 6 kali gaji purata (...). " Oleh itu, jenis perbelanjaan disenaraikan di sini, yang, walaupun dibiayai daripada dana yang dikecualikan daripada cukai pendapatan, mungkin layak sebagai perbelanjaan. Katalog perbelanjaan yang dibelanjakan untuk memulakan perniagaan tidak ditutup, jadi ia juga boleh termasuk pembelian peralatan dan barangan yang, mengikut kedudukan yang diterima pakai di atas, mungkin merupakan kos yang boleh ditolak cukai, mengingati tentang pengecualian aset tetap dan aset tidak ketara .

Sudah tentu, perlu diingat bahawa asas untuk mengklasifikasikan perbelanjaan sebagai kos boleh ditolak cukai ialah hubungan sebab dan akibat antara perbelanjaan yang ditanggung dan pendapatan yang diperoleh daripada aktiviti perniagaan, serta dokumentasi yang betul bagi perbelanjaan yang ditanggung.

Termasuk perbelanjaan yang dibiayai dengan subsidi (dirujuk dalam Perkara 46 (1) (2) Akta Kenaikan Pangkat Pekerjaan dan Institusi) kepada KUP menjadi kontroversi apabila dana dari Pejabat Pekerjaan datang daripada pelbagai sumber dan, antara lain, dibiayai bersama oleh dana EU. Adakah kemudian untuk menganggap mereka sebagai perbelanjaan yang tidak membentuk kos mengikut perenggan 137 Seni. 21 atau, bagaimanapun, mengikut perkara 121) termasuk dalam KUP. Malahan pendapat pihak berkuasa cukai berbelah bahagi mengenai perkara ini.

Hasil daripada Kumpulan Wang Buruh selaras dengan Artikel 106 Akta mengenai promosi pekerjaan dan institusi pasaran buruh juga merupakan dana Eropah, jadi jika ia dimasukkan dalam Perkara 21, perkara 121 sebagai dana yang dibezakan secara berasingan, ia boleh disimpulkan bahawa jika perbelanjaan yang dibiayai dengan mereka bukan KUP, mereka juga akan dibezakan dalam Seni. 23 Akta PIT, dan kerana ia tidak, boleh disimpulkan bahawa perbelanjaan yang dibiayai daripada dana sekali sahaja yang diterima daripada Pejabat Buruh Poviat bertujuan untuk pembelian peralatan (harta tidak termasuk dalam aset tetap), barangan atau perkhidmatan yang berkaitan dengan memulakan perniagaan mungkin merupakan kos untuk mendapatkan pendapatan daripada aktiviti perniagaan.

Akibat cukai selepas menerima subsidi - VAT

Setakat VAT, tidak kira pembelian itu dibiayai dengan subsidi. Oleh itu, tidak kira sama ada penerima subsidi membeli barangan, peralatan atau aset tetap, adalah mungkin untuk memotong VAT pada terma am. Harus diingat bahawa dalam kes subsidi dari pejabat pekerjaan, potongan VAT selalunya memerlukan pemulangannya ke akaun PUP (bergantung kepada peruntukan dalam kontrak). Sudah tentu, ini terpakai kepada pembayar cukai yang berdaftar sebagai pembayar cukai aktif cukai nilai tambah.