Pengumpul solar dalam perniagaan

Laman Web

Pengumpul solar semakin digunakan bukan sahaja oleh individu persendirian tetapi juga oleh syarikat. Mereka membawa penjimatan, tetapi juga menyumbang kepada perlindungan alam sekitar.

Jadi bagaimana untuk menyelesaikan pembelian jenis ini?

Jika pengumpul yang dibeli dipasang pada bangunan, maka mereka akan menjadi penambahbaikan.

Walau bagaimanapun, jika ia tidak dipasang secara kekal dan dibina ke dalam struktur bangunan, maka ia akan membentuk aset tetap yang berasingan, dengan syarat ia memenuhi definisi berkanunnya, iaitu ia mesti:

  • lengkap dan boleh digunakan,
  • jangka hayat berguna lebih lama daripada satu tahun,
  • digunakan untuk tujuan perniagaan.
  • Jadi apakah KŚT dan kadar susut nilai yang harus diterima pakai? Cara terbaik untuk mencari jawapan dalam hal ini adalah dalam tafsiran cukai yang dikeluarkan setakat ini. Oleh itu, Pengarah Dewan Cukai di Katowice, dalam keputusan individu pada 29 September 2011, IBPBI / 2 / 423-773 / 11 / BG, menjelaskan:

"(...) Fakta yang dibentangkan dalam aplikasi menunjukkan bahawa Syarikat membeli dan memasang pengumpul solar di atas bumbung bangunan stesen pam, yang direka untuk memanaskan air utiliti untuk keperluan kebersihan orang yang bekerja di kemudahan ini. pembongkaran mereka dan pemasangan pada bangunan lain, sistem pemanasan terdiri daripada dua pengumpul solar yang disambungkan oleh paip solar melalui set pam dengan pemanas air kapasitif. Pemanas ini dipasang di dalam bilik nod pemanasan pusat di bangunan stesen pam. dan ia boleh dibongkar dan dipasang pada bumbung kemudahan lain pada bila-bila masa. Oleh itu, jika pengumpul solar telah diklasifikasikan dengan betul oleh Syarikat dalam kumpulan 6, subkumpulan 66, jenis 669 Klasifikasi Aset Tetap "Peralatan bukan industri lain", ia harus disusutnilaikan. mengikut "Senarai kadar tahunan melunaskan yjnych "yang membentuk Lampiran No. 1 kepada Akta Cukai Pendapatan Korporat (iaitu. pada kadar 10%), mengikut Art. 16i perenggan. 1 Akta ini, dengan mengambil kira prinsip yang dinyatakan dalam Seni. 16 jam perenggan 1. 1 mata 1. (...) "

Seterusnya, daripada tafsiran no IBPBI / 1 / 415-527 / 09 / AP 23 September 2009, Pengarah Dewan Cukai di Katowice, menyatakan bahawa pengumpul solar tidak boleh membentuk aset tetap kerana ia tidak memenuhi syarat asas - ia lengkap dan boleh digunakan untuk digunakan - jangan berfungsi sendiri: “(...) pengumpul solar dan aksesori mereka tidak boleh berfungsi secara bebas, jadi mereka tidak sesuai untuk digunakan (tanpa sambungan ke sistem air), dan oleh itu tidak memenuhi definisi aset tetap.

Memandangkan perkara di atas, perbelanjaan yang ditanggung untuk pembelian dan pemasangan pengumpul suria dengan aksesori dalam bangunan pavilion komersial akan berkaitan dengan pemodenan bangunan ini sebagai aset tetap dan mengikut Seni. 22 g perenggan 1. 17 di atas Akta boleh meningkatkan nilai awalnya, yang merupakan asas untuk membuat hapus kira susut nilai (...) ".