Hadiah Jubli untuk pekerja - derma atau faedah percuma?

Laman Web

Pelbagai jenis faedah ditukar antara majikan dan pekerja. Satu contoh ialah hadiah jubli untuk pekerja. Oleh itu, terdapat banyak keraguan tentang klasifikasi yang betul bagi aktiviti tersebut. Pembayar cukai tertanya-tanya sama ada hadiah sedemikian harus dianggap sebagai derma atau pendapatan daripada faedah percuma di bawah hubungan pekerjaan?

Apakah faedah percuma?

Walaupun tidak ada masalah besar dengan menangkap intipati perjanjian derma, nampaknya menyusahkan untuk memahami apakah pendapatan daripada faedah percuma.

Pada mulanya, mari kita jelaskan bahawa mengikut Art. 12 saat. 1 Akta PIT, pendapatan daripada penggajian juga dianggap sebagai nilai manfaat lain yang tidak dibayar atau faedah yang dibayar sebahagian.

Walaupun kami tidak menemui definisi faedah percuma di mana-mana dalam akta itu, kami mempunyai perundangan kehakiman yang agak luas mengenai perkara itu dan atas dasar ini kami boleh menunjukkan bahawa pendapatan daripada faedah percuma termasuk semua fenomena ekonomi dan peristiwa undang-undang, yang akibatnya adalah mendapatkan faedah atas perbelanjaan entiti lain atau semua peristiwa undang-undang dan ekonomi dalam aktiviti orang undang-undang, yang akibatnya adalah percuma, iaitu tidak berkaitan dengan kos atau sebarang bentuk manfaat lain, menyumbang kepada harta orang itu , mempunyai dimensi kewangan yang jelas (resolusi Mahkamah Agung Pentadbiran pada 16 Oktober 2006, ruj. II FPS 1/06). Faedah tidak dibayar yang diterima oleh pekerja daripada majikan merupakan sejenis pendapatan daripada hubungan pekerjaan yang tertakluk kepada cukai PIT.

Faedah percuma berdasarkan penghakiman Tribunal Perlembagaan

Isu percukaian faedah percuma yang diterima oleh pekerja menimbulkan banyak kontroversi sehingga akhirnya kes itu menemui muktamad di Tribunal Perlembagaan, yang mengeluarkan penghakiman pada 8 Julai 2014, rujukan No. akta K 7/13. Perlu diingatkan semula kandungannya, kerana serpihannya berkaitan terus dengan masalah yang kami analisa:
Sekiranya berlaku bahawa majikan benar-benar ingin memberi pekerja tertentu, contohnya pada hari jubli pekerjaan, memberinya jam tangan, maka faedah ini harus dianggap sebagai tertakluk kepada Akta 28 Julai 1983 mengenai cukai warisan dan derma. (Jurnal Undang-undang 2009, No. No. 93, perkara 768, seperti yang dipinda). Oleh itu, bukan niat untuk memberi hadiah yang menjadi kriteria untuk membezakan faedah majikan, yang nilainya harus meningkatkan pendapatan bercukai pekerja, daripada yang tidak meningkatkan pendapatannya. Kriteria ini mestilah penilaian objektif sama ada manfaat itu adalah untuk kepentingan pekerja, dan ini berlaku apabila ia merupakan keuntungan aset sebenar (manfaat), yang kesannya boleh dilihat dalam harta pekerja.”.

Berdasarkan penghakiman di atas, pejabat cukai menganggap bahawa hadiah jubli untuk pekerja bukanlah faedah percuma yang dilakukan di bawah hubungan pekerjaan. Ini disebabkan oleh beberapa sebab, seperti fakta bahawa pekerja tidak boleh menuntut hadiah yang dirancang berdasarkan sebarang hubungan atau tuntutan undang-undang. Biasanya, pekerja yang berbakat tidak mengetahui sama ada penyampaian hadiah jubli yang diterangkan akan berlaku atau apa yang akan menjadi subjeknya.

Akibat daripada keadaan ini, hadiah jubli yang diberikan kepada pekerja bukanlah pendapatan daripada hubungan pekerjaan, yang bermaksud bahawa nilai hadiah yang diterima tidak tertakluk kepada cukai pendapatan, dan majikan tidak diwajibkan untuk mengira dan mengutip wang pendahuluan. atas cukai pendapatan peribadi. Sebagai contoh, ini adalah pendapat Pengarah Maklumat Cukai Negara dalam tafsiran 11 Oktober 2018, No 0115-KDIT2-2.4011.340.2018.1.MD. Hadiah jubli untuk pekerja yang diterima daripada majikan bukanlah pendapatan daripada faedah gratuiti untuk pembayar cukai, yang bermaksud ia tidak tertakluk kepada cukai pendapatan.

Hadiah ulang tahun untuk pekerja sebagai sumbangan

Oleh itu, hadiah jubli yang diterima untuk pekerja harus dianggap sebagai derma. Menurut Seni. 2 fasal 1 mata 3 Akta PIT: "Peruntukan akta mengenai cukai pendapatan peribadi tidak terpakai kepada pendapatan yang dikenakan cukai dengan warisan dan cukai derma.”.

Perkara di atas bermakna bahawa dalam kes yang dianalisis oleh kami, peruntukan Akta mengenai cukai warisan dan derma (selepas ini: SD) akan terpakai.

Dalam kes derma, kewajipan cukai terletak pada penerima (Art. 5 Undang-undang mengenai Akta Percukaian), yang bermaksud bahawa pekerja bertanggungjawab untuk menyelesaikan apa-apa cukai.

Walau bagaimanapun, perlu ditegaskan bahawa peraturan memperuntukkan jumlah bebas cukai bergantung pada kumpulan cukai di mana penerima berada. Oleh kerana tiada hubungan kekeluargaan antara pekerja dan tempat kerja, pekerja tersebut termasuk dalam kumpulan cukai III, yang bermaksud jumlah bebas cukai ialah PLN 4,902. Walau bagaimanapun, ingat bahawa dalam kes beberapa derma, jumlah ini meliputi tempoh 5 tahun sebelum tahun di mana derma terakhir dibuat.

Contoh 1.

Sempena jubli itu, pekerja tersebut menerima hadiah daripada majikan berupa jam tangan bernilai PLN 3,000. Disebabkan fakta bahawa ini adalah derma pertama yang diterima daripada majikan dan nilainya kurang daripada PLN 4,902, tidak akan ada kewajipan cukai untuk cukai ke atas warisan dan derma di pihak pekerja. Hadiah jubli bernilai kurang daripada PLN 4,902 adalah derma untuk pekerja yang tidak memerlukan pembayaran cukai. Jika nilai hadiah jubli melebihi jumlah bebas cukai, pekerja itu bertanggungjawab di bawah Seni. 17a perenggan. 1 Akta SD, serahkan pengisytiharan SD-3 kepada pejabat cukai dalam tempoh satu bulan dari tarikh penerimaan derma. Atas dasar itu, ketua Pejabat Cukai akan mengeluarkan keputusan menentukan jumlah cukai untuk derma yang diterima. Apabila menentukan jumlah liabiliti cukai, ketua akan mengambil kira jumlah bebas cukai, yang bermaksud bahawa hanya lebihan melebihi had yang dinyatakan tertakluk kepada cukai. Kadar cukai adalah 12%, 16% atau 20% bergantung pada saiz derma. Mulakan tempoh percubaan 30 hari percuma tanpa sebarang ikatan!

Contoh 2.

Sempena ulang tahun itu, pekerja tersebut menerima hadiah daripada majikan berupa jam tangan bernilai PLN 6,000. Disebabkan fakta bahawa nilai derma melebihi jumlah bebas cukai, pekerja diwajibkan menyerahkan pengisytiharan SD-3 kepada pejabat cukai yang kompeten untuk tempat kediaman dalam tempoh satu bulan. Ketua Pejabat Cukai akan mengukur cukai sebagai asas cukai, dengan mengandaikan jumlah PLN 1,098 (6,000 - 4,902). Hadiah jubli dengan nilai melebihi PLN 4,902 adalah derma untuk pekerja, tertakluk kepada cukai warisan dan derma. Sehubungan itu, pekerja mesti ingat untuk menyerahkan penyata cukai SD-3 dalam tempoh 1 bulan dari tarikh penerimaan derma.

Hadiah jubli dan kos majikan

Akhir sekali, mari kita berurusan dengan satu lagi isu yang penting dari perspektif majikan. Perlu dipertimbangkan sama ada perbelanjaan untuk membeli hadiah jubli adalah kos yang boleh ditolak cukai untuk majikan.

Sebagai jawapan kepada soalan yang dikemukakan, perlu ditegaskan bahawa disebabkan hadiah jubli untuk pekerja layak sebagai derma, adalah tidak mungkin untuk memasukkan perbelanjaan untuk pembelian hadiah sedemikian dalam kos majikan.

Di atas terhasil secara langsung daripada kandungan Seni. 23 saat. 1 mata 11 Akta PIT, yang menyatakan bahawa apa-apa jenis derma dan pengorbanan yang dilakukan untuk faedah orang asli tidak dianggap sebagai kos yang boleh ditolak cukai. Perbelanjaan yang ditanggung oleh majikan untuk hadiah jubli untuk pekerja tidak boleh ditolak cukai. Mengingati perkara di atas, perlu ditegaskan bahawa berdasarkan tafsiran semasa yang berdasarkan terutamanya pada penghakiman Tribunal Perlembagaan, hadiah jubli yang diberikan kepada pekerja merupakan derma, dan bukannya pendapatan daripada faedah yang tidak dibayar di bawah hubungan pekerjaan. Ini, seterusnya, bermakna analisis akibat cukai hadiah sedemikian harus berpandukan peruntukan Akta mengenai cukai warisan dan derma.