Biasiswa untuk pekerja - bolehkah ia dianggap sebagai kos yang boleh ditolak cukai?

Perkhidmatan

Majikan yang menjalankan perniagaan boleh membiayai biasiswa untuk pekerja atau pelajar yang, selepas menamatkan pendidikan mereka, akan bekerja di syarikat mereka. Tindakan ini mengakibatkan, antara lain, daripada fakta bahawa terdapat kekurangan kakitangan yang berkelayakan di pasaran buruh, dan pembangunan kebanyakan syarikat adalah berkaitan dengan peningkatan kelayakan pekerja. Oleh itu, di pihak majikan, timbul persoalan sama ada biasiswa untuk pekerja mungkin merupakan kos yang boleh ditolak cukai? Kami menerangkan dalam artikel.

Adakah biasiswa dibiayai oleh majikan?

Biasiswa itu harus difahami sebagai pembayaran faedah kepada pelajar yang akan menjadi pekerja masa depan dan akan diambil bekerja berdasarkan perjanjian biasiswa, atau pekerja yang menghadiri sekolah industri atau universiti dalam bidang yang berkaitan dengan subjek aktiviti majikan.

Menurut Kamus Kata Asing PWN, biasiswa harus difahami sebagai "sebagai bantuan tetap yang dibayar untuk tempoh masa tertentu daripada dana sosial atau negeri, bertujuan untuk golongan muda dalam pendidikan atau untuk pekerjaan khas”.

Biasiswa untuk pekerja - bolehkah ia menjadi kos yang boleh ditolak cukai?

Pembiayaan biasiswa untuk pekerja bertujuan, antara lain, untuk memperoleh pekerja yang berkelayakan dan mengembangkan pengetahuan kepakaran mereka. Terima kasih kepada ini, syarikat mempunyai asas yang baik untuk pembangunan yang lebih baik di pasaran dan menjadikan tawaran itu lebih menarik. Walau bagaimanapun, ramai usahawan tidak memilih bentuk pembiayaan ini kerana ia menimbulkan keraguan tentang kemasukan perbelanjaan sedemikian dalam kos syarikat.

Menurut Seni. 22 saat. 1 Akta PIT "Kos boleh ditolak cukai ialah kos yang ditanggung untuk mencapai pendapatan atau untuk mengekalkan atau menjamin sumber pendapatan, dengan pengecualian kos yang disebut dalam artikel 1. 23”.

Menganalisis seni. 23, kita boleh ambil perhatian bahawa ia tidak menunjukkan perbelanjaan yang ditanggung untuk faedah pekerja, termasuk biasiswa. Perlu dinyatakan bahawa perbelanjaan, yang merupakan biasiswa untuk pekerja, membolehkan anda menyediakan syarikat pekerja profesional, yang boleh diterjemahkan kepada pendapatan yang lebih tinggi untuk syarikat. Jadi perbelanjaan jenis ini adalah berkaitan dengan aktiviti perniagaan yang dijalankan.

Di samping itu, dalam tafsiran individu terkini, pihak berkuasa cukai memihak kepada pemberian biasiswa oleh majikan kepada pekerja dan menunjukkan bahawa perbelanjaan untuk biasiswa untuk pekerja mungkin merupakan kos cukai, yang dimasukkan ke dalam akaun pada bulan bayaran.

Mulakan tempoh percubaan 30 hari percuma tanpa sebarang ikatan!

Kedudukan di atas boleh didapati, antara lain, dalam tafsiran individu Pengarah Dewan Cukai di Katowice pada 5 Januari 2017 (nombor rujukan 2461-IBPB-1-2.4510.1043.2016.2.AP), yang berbunyi: "(...) Perbelanjaan yang ditanggung oleh Syarikat ke atas perkara yang dinyatakan di atas biasiswa tidak boleh dikaitkan secara langsung dengan pendapatan tertentu, oleh itu ia termasuk dalam kos cukai berdasarkan seni. 15 saat. 4d Akta Cukai Pendapatan Korporat sebagai kos tidak langsung. Peruntukan ini menetapkan bahawa kos boleh ditolak cukai, selain daripada kos yang berkaitan secara langsung dengan hasil, boleh ditolak pada tarikh ia ditanggung. Jika kos ini berkaitan dengan tempoh yang melebihi tahun cukai, dan tidak mungkin untuk menentukan bahagian mana yang berkaitan dengan tahun cukai tertentu, maka ia merupakan kos yang boleh ditolak cukai mengikut perkadaran dengan tempoh tempoh yang berkaitan. (...) Perkataan literal peruntukan ini jelas menunjukkan bahawa penggubal undang-undang membuat masa untuk menolak perbelanjaan yang merupakan kos boleh ditolak cukai bergantung pada saat kos itu diiktiraf dalam buku perakaunan. Memandangkan perkara di atas, perlu dinyatakan bahawa jika perbelanjaan yang dikeluarkan oleh Syarikat untuk biasiswa untuk pelajar yang dirujuk dalam permohonan diiktiraf oleh Syarikat untuk tujuan perakaunan dalam bulan pembayaran biasiswa ini, maka juga untuk tujuan cukai, perbelanjaan ini harus diambil kira sebagai kos, termasuk sangat seketika”.

Ringkasnya, walaupun peraturan tidak secara langsung melarang pengiktirafan perbelanjaan ke atas biasiswa untuk pekerja dalam kos boleh ditolak cukai, seorang usahawan, untuk mendapat jaminan tentang ketepatan penyelesaian, boleh memohon tafsiran cukai individu.

Seorang usahawan yang tidak mempunyai bajet untuk membiayai latihan untuk pekerja boleh menggunakan pembiayaan daripada pejabat pekerjaan untuk melatih pekerja.

Menerima biasiswa untuk pekerja - bagaimana untuk menunjukkan di sisi penerima?

Berdasarkan Artikel. 21 saat. 1 mata 90 Akta PIT, biasiswa untuk pekerja yang dibiayai oleh majikan untuk tujuan pendidikan lanjutannya, sebagai peraturan, dikecualikan daripada cukai PIT. Seperti yang dinyatakan dalam artikel tersebut, berikut adalah bebas daripada cukai pendapatan: nilai faedah yang diberikan mengikut peraturan berasingan oleh majikan untuk peningkatan kelayakan profesional, dengan pengecualian imbuhan yang diterima untuk masa pemecatan dari semua atau sebahagian daripada hari bekerja dan untuk cuti latihan;.

Di mana, menurut Art. 1031 § 1 Kod Buruh, peningkatan kelayakan profesional difahami sebagai memperoleh atau menambah pengetahuan dan kemahiran oleh pekerja, atas inisiatif majikan atau dengan persetujuannya.

Sehubungan dengan perkara di atas, perbelanjaan, yang merupakan biasiswa untuk pekerja, tidak merupakan pendapatan pekerja mengikut peruntukan Akta PIT yang disebut. Oleh itu, ia tidak akan disertakan dalam borang PIT-11 (maklumat mengenai pendapatan dan pendahuluan cukai pendapatan yang dikutip) yang diberikan kepada pekerja pada akhir tahun cukai.

Ringkasnya, disebabkan fakta bahawa pembiayaan biasiswa untuk pekerja, pada dasarnya, mungkin mendapat manfaat daripada pengecualian PIT, ia kemudian menjadi cara yang menarik untuk membiayai pembangunan pekerja. Adalah juga berfaedah bahawa majikan boleh memperkenalkan kos biasiswa ke dalam kos yang boleh ditolak cukai, dan tiada pendapatan dijana dari pihak pekerja. Oleh itu, adalah wajar mempertimbangkan bentuk pembiayaan pendidikan pekerja ini.