Sumbangan dalam bentuk barangan mengikut Akta VAT

Cukai Perkhidmatan

Membuat sumbangan dalam bentuk barangan adalah aktiviti berbayar. Terdapat hubungan langsung antara pembekalan barangan komersial dan balasan yang diterima dalam bentuk saham. Adakah sumbangan dalam bentuk barangan mempunyai sebarang akibat VAT? Mari ketahui, kami membangkitkan isu ini dalam artikel berikut!

Adakah sumbangan dalam bentuk barangan tertakluk kepada VAT?

Menurut Seni. 5 saat. 1 mata 1 Akta VAT, subjek percukaian adalah, antara lain, penghantaran berbayar dan penyediaan perkhidmatan berbayar dalam wilayah negara.

Tindakan membuat sumbangan dalam bentuk barangan (bergantung kepada subjeknya) mungkin memenuhi syarat untuk mengiktirafnya sebagai pembekalan barangan mengikut cahaya Seni. 7 Akta VAT (pemindahan hak untuk melupuskan barang sebagai pemilik) atau untuk penyediaan perkhidmatan berdasarkan Seni. 8 (sebarang prestasi yang bukan pembekalan barang, khususnya pemindahan hak kepada aset tidak ketara).

Konsep transaksi jualan harus difahami dengan cara yang serupa dengan tarikh penghantaran barang, dari segi seni. 7 saat. 1 Akta, iaitu penjualan termasuk semua aktiviti di mana hak untuk melupuskan objek sebagai pemilik dipindahkan, contohnya penjualan, pertukaran, derma, pemindahan pemilikan dalam bentuk sumbangan dalam bentuk.

Oleh itu, perlu disimpulkan bahawa sumbangan dalam bentuk barangan kepada syarikat memenuhi definisi penghantaran barangan berbayar. Oleh itu ia adalah jualan kerana penghantaran adalah untuk imbuhan. Untuk tujuan penyelesaian VAT, sumbangan barangan hendaklah dianggap sebagai transaksi biasa yang didokumenkan dengan invois VAT yang sesuai yang dikeluarkan oleh orang yang membuat sumbangan barangan kepada penerima barangan. Ini bermakna sumbangan dalam bentuk barangan, yang membentuk pembekalan barangan atau perkhidmatan, hendaklah didokumenkan oleh orang yang menyerahkan barangan tersebut dengan invois yang dikeluarkan kepada syarikat yang menerima sumbangan itu, jika entiti yang membuat sumbangan itu adalah seorang yang aktif. pembayar VAT.

Sumbangan dalam bentuk barangan dan invois VAT

Kewajipan untuk mengeluarkan invois hasil daripada Art. 106b perenggan. 1 Akta VAT. Invois yang mengesahkan sumbangan dalam bentuk barangan hendaklah mengandungi elemen yang sama seperti invois yang mendokumenkan pembekalan barangan atau penyediaan perkhidmatan yang berbeza, dan oleh itu peruntukan am mengenai invois akan dikenakan ke atasnya. Ini bermakna, sebagai peraturan, ia dikeluarkan selewat-lewatnya pada hari ke-15 bulan selepas bulan di mana barang dihantar atau perkhidmatan dilakukan.

Keperluan untuk mencukai sumbangan dalam bentuk telah disahkan oleh Pengarah Dewan Cukai di Poznań dalam surat no.ILPP2 / 443-639 / 09-5 / AD pada 29 Julai 2009, di mana kami membaca:

"(...) peruntukan itu memerlukan pembayar cukai untuk mendokumenkan penjualan dengan invois VAT.
Secara jualan, mengikut Art. 2 perkara 22 Akta, hendaklah difahami sebagai penghantaran barangan berbayar dan penyediaan perkhidmatan berbayar dalam wilayah negara, eksport barangan dan pembekalan barangan intra-Komuniti.

Seperti yang dinyatakan di atas, sumbangan dalam bentuk barangan (sumbangan in-kind) kepada syarikat undang-undang komersil atau sivil memenuhi definisi penghantaran barangan berbayar dan penyediaan perkhidmatan berbayar bergantung pada subjek sumbangan (...). "

Oleh kerana sumbangan dalam bentuk adalah pembekalan barang biasa atau penyediaan perkhidmatan biasa, kewajipan cukai juga timbul mengikut prinsip yang ditetapkan dalam Seni. 19a Akta VAT, bergantung pada subjek sumbangan dalam bentuk barangan. Selalunya, peraturan am akan digunakan, mengikut mana kewajipan cukai timbul semasa penghantaran atau prestasi perkhidmatan.

Sumbangan berupa barangan dalam bentuk perusahaan

Sumbangan dalam bentuk perusahaan kepada syarikat lain tertakluk kepada cukai khas. Menurut Seni. 6 mata 1 akta mengenai cukai ke atas barangan dan perkhidmatan, peruntukan akta itu tidak boleh digunakan untuk penjualan perusahaan atau pertubuhan (cawangan) yang menyediakan kunci kira-kiranya sendiri.

Peruntukan Akta VAT tidak mentakrifkan istilah perusahaan. Mereka hanya menunjukkan apa yang dimaksudkan dengan bahagian yang teratur dalam perusahaan. Oleh itu, berhubung dengannya, peraturan cukai menggunakan definisi dari Kanun Sivil. Perkara 551 Akta 23 April 1964 - Kanun Sivil (Jurnal Undang-undang No. 16, perkara 93, seperti yang dipinda). menyatakan bahawa perusahaan adalah kumpulan tersusun bagi aset tidak ketara dan ketara yang bertujuan untuk aktiviti perniagaan.
Pada masa ini, diandaikan bahawa dalam kes perusahaan, adalah sesuai untuk merujuk kepada definisi yang terkandung dalam Kanun Sivil.

Konsep transaksi jualan harus difahami sama dengan tarikh penghantaran barang dalam erti kata seni. 7 saat. 1 Akta, iaitu penjualan termasuk semua aktiviti di mana hak untuk melupuskan barang sebagai pemilik dipindahkan, contohnya penjualan, pertukaran, derma, pemindahan pemilikan dalam bentuk sumbangan dalam bentuk, iaitu dalam bentuk barangan. Penjualan perusahaan dikawal oleh prinsip kebebasan berkontrak, jadi ia mungkin berlaku berdasarkan sebarang tindakan boleh guna. Peruntukan yang dinyatakan tidak mengandungi definisi perusahaan. Oleh itu, untuk tujuan menentukan skop konsep perusahaan, peraturan yang terkandung dalam Seni. 55 Kanun Sivil, mengikut mana perusahaan itu adalah kumpulan teratur aset tidak ketara dan ketara yang bertujuan untuk menjalankan perniagaan.

Oleh itu, jika kita berurusan dengan sumbangan perusahaan atau bahagian yang dianjurkannya, transaksi sedemikian tidak akan tertakluk kepada VAT.

Kedudukan sedemikian telah disahkan oleh Pengarah Dewan Cukai di Warsaw dalam surat No.IPPP2 / 443-7 / 10-3 / MM pada 16 Mac 2011, yang berbunyi:

"(...) aset perusahaan Pemohon yang berkaitan dengan pengeluaran produk plastik, yang menjadi subjek sumbangan dalam bentuk barangan kepada perkongsian undang-undang sivil, akan mempunyai statut bahagian tersusun dalam perusahaan dan, akibatnya, sumbangan mereka, mengikut peruntukan Perkara 6 (1) Akta VAT, tidak akan tertakluk kepada VAT. dalam kes ini, kewajipan untuk membuat pelarasan kepada cukai input menurut Perkara 91 (9) Akta VAT akan dipindahkan kepada pembeli bahagian perusahaan ini (perkongsian sivil) (...). "

Contoh 1.

Syarikat Syarikat menjalankan aktiviti perniagaan dalam bidang IT dan perkhidmatan katering. Pada masa yang sama, dia adalah pemilik hartanah dengan taman hiburan yang terletak di atas plot berpagar dengan tempat letak kereta sendiri. Syarikat itu juga memiliki plot ini. Oleh kerana ciri kemudahan ini berasingan daripada profil utama syarikat, ia dipisahkan dalam struktur organisasi dan kewangan. Pada masa ini, dia berhasrat untuk menyumbangkan keseluruhan harta, termasuk aset tetap dan peralatan, kepada syarikat yang baru ditubuhkan dalam bentuk barangan. Pekerja yang diupah setakat ini juga akan dimasukkan ke dalamnya.

Dalam keadaan sedemikian, kita boleh menganggap bahawa subjek sumbangan dalam bentuk barangan akan menjadi bahagian yang teratur dalam perusahaan syarikat. Oleh itu, tindakan membuat sumbangan ini akan kekal di luar skop peruntukan Akta VAT.

Orang yang membuat sumbangan barangan dalam bentuk perusahaan tidak diwajibkan untuk membuat pembetulan cukai yang dipotong. Kekurangan kewajipan untuk membetulkan hanya terpakai kepada sumbangan keseluruhan perusahaan, dan bukan kepada sumbangan bahagian individunya.

Sekiranya berlaku penjualan perusahaan atau kilang (cawangan), terdapat peraturan khas untuk membuat pelarasan. Dalam kes ini, pelarasan dibuat oleh pemeroleh perusahaan atau pemeroleh pertubuhan (cawangan), masing-masing. Peruntukan ini juga terpakai kepada sumbangan barangan dalam bentuk perusahaan kepada syarikat modal sebagai balasan untuk pemerolehan saham oleh perusahaan yang menyumbang.

Peruntukan di atas mengenakan kewajipan kepada syarikat termasuk perusahaan untuk membuat pelarasan yang sesuai dalam bidang cukai input, yang juga akan diperlukan oleh syarikat penyumbang dalam bentuk perusahaan. Peraturan ini hanya terpakai jika penjual telah mengakaunkan cukai input dalam perkadaran yang dirujuk dalam Seni. 90 Akta VAT atau apabila tujuan penggunaan barang tersebut telah berubah.

Penjualan perusahaan, iaitu penjualan atau sumbangannya dalam bentuk sumbangan barangan kepada syarikat, kekal dengan pembeli tanpa menjejaskan potongan awal cukai input berkaitan dengan pembelian aset tetap dan semasa (barangan komersial), jika ia digunakan untuk aktiviti bercukai perusahaan yang dijual. Tidak mengapa aktiviti ini tidak dikenakan cukai.