Pendahuluan dengan pembayar cukai yang dikecualikan daripada VAT - dokumentasi

Laman Web

Bayaran pendahuluan adalah sebahagian daripada jumlah yang dibayar oleh kontraktor untuk penghantaran barangan atau perkhidmatan pada masa hadapan untuk menjamin prestasi kontrak. Ini adalah bahagian yang kerap dalam urus niaga ekonomi. Tetapi bagaimana pula dengan bayaran pendahuluan dengan pembayar cukai yang dikecualikan VAT? Adakah dia juga wajib mengeluarkan invois pendahuluan selepas menerima bayaran pendahuluan?

Pengiktirafan bayaran pendahuluan dalam KPiR

Invois pendahuluan yang mengesahkan pembayaran pendahuluan yang diterima tidak diiktiraf dalam KPiR - bukan sebagai perbelanjaan mahupun sebagai pendapatan. Kerana penyelesaian cukai pendapatan berlaku pada masa pengeluaran atau penerimaan invois akhir. Oleh itu, bayaran pendahuluan tidak mempunyai kesan ke atas cukai pendapatan.

Penerimaan bayaran pendahuluan dan VAT

Menurut Seni. 19a perenggan. 8 Akta VAT, penerimaan bayaran pendahuluan dalam perdagangan domestik, sebagai peraturan, menimbulkan kewajipan cukai.

Jika, sebelum penghantaran barang atau pelaksanaan perkhidmatan, semua atau sebahagian daripada pembayaran telah diterima, obligasi cukai timbul apabila ia diterima berhubung dengan jumlah yang diterima, tertakluk kepada artikel 22. 19a perenggan. 5 mata 3 dan 4. Tempahan ini terpakai, antara lain, kepada:

  • bekalan elektrik, haba atau penyejukan serta gas talian,

  • penyediaan perkhidmatan:

    • telekomunikasi,

    • disenaraikan dalam item 140-153, 174 dan 175 Lampiran 3 kepada Akta VAT,

    • penyewaan, pajakan, pajakan atau perkhidmatan yang serupa,

    • perlindungan orang dan perkhidmatan keselamatan, penyeliaan dan penyimpanan harta,

    • perkhidmatan perundangan dan pejabat tetap,

    • pengagihan elektrik, haba atau penyejukan dan gas talian.

Dalam kes yang dinyatakan di atas, penerimaan bayaran pendahuluan tidak akan menyebabkan keperluan untuk mencukainya dengan VAT. Dalam kes lain, penerimaan bayaran pendahuluan oleh penjual untuk penghantaran barang atau perkhidmatan yang akan datang akan menyebabkan kewajipan untuk membayar cukai yang perlu dibayar pada akaun ini pada bulan menerima bayaran pendahuluan. Untuk tujuan ini, usahawan juga perlu mengeluarkan invois pendahuluan.

Bilakah invois pendahuluan perlu dikeluarkan?

Menurut Seni. 106i perenggan. 2 Akta VAT, invois pendahuluan hendaklah dikeluarkan selewat-lewatnya pada 15 haribulan selepas bulan pembayaran pendahuluan diterima. Invois pendahuluan juga boleh dikeluarkan sebelum menerima bayaran pendahuluan, tetapi tidak lebih awal daripada 30 hari sebelum menerimanya.

Mulakan tempoh percubaan 30 hari percuma tanpa sebarang ikatan!

Pendahuluan dengan pembayar cukai yang dikecualikan daripada VAT - perakaunan

Seperti yang dinyatakan di atas, penerimaan bayaran pendahuluan hanya menyebabkan akibat cukai dari segi VAT. Oleh itu, bagaimanakah bayaran pendahuluan dengan pembayar cukai yang dikecualikan daripada VAT harus diambil kira?

Pembayar cukai yang dikecualikan daripada VAT tidak mengeluarkan invois pendahuluan. Nievatowiec bertanggungjawab untuk mengeluarkan invois tanpa VAT untuk keseluruhan transaksi hanya selepas perkhidmatan telah dilakukan.

Walau bagaimanapun, jika kontraktor berkeras untuk menerima dokumen yang mengesahkan pembayaran pendahuluan, penjual boleh mengeluarkan dokumen KP jika pendahuluan adalah secara tunai. Walau bagaimanapun, jika jumlah untuk penghantaran barang pada masa hadapan atau prestasi perkhidmatan telah dibayar melalui pindahan bank, sebagai peraturan, pengesahan pemindahan akan mendokumenkan penerimaan bayaran pendahuluan.